Bright Futures Educational Trust offers a quality education that guarantees choices for every one of our pupils. We are passionate about offering a world-class education that means every single student reaches their full potential.
Bright Futures Educational Trust
Alliance for Learning
ceop.police.uk
Search

Our staff

Senior Leadership Staff

  • Phil Mellen
    Executive Principal
  • Hew Ting Yuen
    Head of School
  • Kat Price
    Assistant Head (T&L)
  • Soraya Wallace
    Assistant Head (Inclusion)
  • Clare Niederbuhl
    CPD Leader

Nursery

  • Jane Murphy
    Nursery Teacher
  • Kelly Fogg
    Nursery Teacher
  • Deborah Way
    Nursery Primary Learning Assistant
  • Cede Harrison
    Nursery Primary Learning Assistant
  • Angela Manborde
    Nursery Primary Learning Assistant
  • Cherelle WIlson
    Nursery Primary Learning Assistant

Reception

  • Val Helliar
    Foundation Lead/ Reception Teacher
  • Mandy Brewster
    Reception Teacher
  • Lauren Allen
    Reception Teacher
  • Sarah Dexter
    Reception Primary Learning Assistant
  • Karen Ashton
    Reception Primary Learning Assistant
  • Billie Roberts
    Reception Primary Learning Assistant
  • Kayleigh Tucker (ELKLAN)
    Reception Primary Learning Assistant
  • Chrissy Harris
    Reception Primary Learning Assistant 1:1
  • Arun Hackett
    Reception Primary Learning Assistant 1:1

Year 1

  • Kirsty Dunn
    Year 1 Teacher
  • Emma Henshall
    Year 1 Teacher (Maternity Leave)
  • Abida Ahmad
    Year 1 Teacher
  • Emma Turner
    Year 1 Teacher
  • Fariba Khodabandeh Baygi
    Year 1 Primary Learning Assistant
  • Sue Corner
    Year 1 Primary Learning Assistant
  • Katy Collins
    Year 1 Primary Learning Assistant
  • Nicola Bailey
    Year 1 Primary Learning Assistant

Year 2

  • Gemma Fletcher
    KS1 Lead (Maternity Leave)
  • Mathhew Foreman
    Year 2 Teacher
  • Karen Smith
    Year 2 Teacher
  • Katarzyna Zoledziejewska
    Year 2 Teacher
  • Diane Marsh
    Year 2 Primary Learning Assistant
  • Jenny Ryan
    Year 2 Primary Learning Assistant 1:1
  • Abbie Parkin
    Year 2 Primary Learning Assistant 1:1
  • Gaynor Elliott
    Year 2 Primary Learning Assistant 1:1

Year 3

  • Valaria Saeed
    Year 3 Teacher
  • Nina Mihaylova
    Year 3 Teacher
  • Cherry Cummings
    Year 3 Teacher
  • Christine Van Fossen
    Year 3 Teacher
  • Pauline Young
    Year 3 Primary Learning Assistant
  • Shakira Banton
    Year 3 Primary Learning Assistant

Year 4

  • Laura Sutton
    KS2 Lead/Year 4 Teacher
  • Louise Shuttleworth
    KS2 Lead/Year 4 Teacher
  • Jessica Scott
    Year 4 Teacher (NQT)
  • Rebecca Stevens
    Year 4 Teacher
  • Jesus Garcia
    Year 4 Primary Learning Assistant 1:1

Year 5

  • Shelmai Ly
    Year 5 Teacher
  • Danielle Fisher
    Year 5 Teacher
  • Shannon Corcoran
    Year 5 Teacher (NQT)
  • Roxanne Cotterill
    Year 5 Primary Learning Assistant 1:1
  • Samuel Whadcock
    Year 5 Primary Learning Assistant 1:1
  • Zoe Green
    Year 5 Primary Learning Assistant 1:1
  • Leah McLellan
    Year 5 Primary Learning Assistant 1:1
  • Sophie Darby
    Year 5 Primary Learning Assistant 1:1

Year 6

  • Lydia Wilkinson
    UKS2 Lead/ Y6 Target Teacher
  • Mikayla Hale
    Year 6 Teacher
  • Emily Asbery
    Year 6 Teacher
  • Martin Clue
    Year 6 Primary Learning Assistant 1:1
  • Trei Brown
    Year 6 Primary Learning Assistant 1:1

Inclusion Team

  • Sharon Egan
    Deputy Designated Safeguarding Lead
  • Michelle Gandy
    Safeguarding Officer
  • Jackie Brennan
    Attendance Manager
  • Joanne Mills
    SENCo
  • Brenda Bell
    Reading Recovery
  • Greta Mikaelson
    School Counsellor
  • Art Therapist
    Steve Williams

PPA/Cover

  • Desilda Lowe
    Cover Lead/Behaviour Lead
  • Val Owen
    P.E Cover Teacher
  • Maria Marin-Tello
    Spanish Cover Teacher
  • Ian Trueman
    I.C.T Cover Teacher
  • Nichola Berry
    Cover Teacher
  • Katy Rosario
    Cover Teacher
  • Shazia Hussain
    Cover Teacher
  • Stacey Kenny
    Cover Teacher

Admin

  • Diana Martin
    Executive PA to Principal
  • Asa McLaughlin
    Finance Officer
  • Naomi Pereira
    Administrator (Assessment)
  • Becky Kerr
    Administrator
  • Karen Welsby
    Administrator (Admissions)
  • Tracy McHugh
    Administrator

Site

  • Junior Hart
    Facilities Manager
  • Shayne Burke
    Head Cleaner

Lunchtime Organisers

  • Carol Brownsell
    Lunchtime Organiser
  • Karen Bridge
    Lunchtime Organiser
  • Kath Bailey
    Lunchtime Organiser
  • Donna Clorley
    Lunchtime Organiser
  • Megan Hewson
    Lunchtime Organiser
  • Barbara Latter
    Lunchtime Organiser
  • Julie Lindo
    Lunchtime Organiser
  • Sue Moores
    Lunchtime Organiser
  • Michelle Newton
    Lunchtime Organiser
  • Shouvon Stirzaker
    Lunchtime Organiser
  • Sandra Thorne
    Lunchtime Organiser
  • Zohra Shah
    Lunchtime Organiser
  • Melissina James
    Lunchtime Organiser
  • Antonia Brown
    Lunchtime Organiser
  • Nazima Begum
    Lunchtime Organiser
  • Ella Watson
    Lunchtime Organiser